Program Windows NetMeeting
Program NetMeeting umožňuje lidem na celém světe zcela nový způsob komunikace. Pomocí tohoto programu se můžete účastnit schůzek, spolupracovat na souborech a sdílet informace v síti Internet.

Cílem úlohy bude seznámení se s touto novou technologií. Zvláště pak video a audio kanál bude zajímavým momentem praktického, uživatelského prostředí Internetu. Program je v češtině a lze si ho doinstalovat ze známých WWW servrů jako další aplikaci pod OS WINDOWS.

Funkce programu NetMeeting

Funkce programu NetMeeting umožňují volat pomocí adresářových serverů, konferenčních serverů a stránek WWW. Program NetMeeting usnadňuje volání přes síť Internet i pomocí telefonů.
Můžete snadno spolupracovat s jinými účastníky schůzky prostřednictvím sdílení programů. Program je třeba mít pouze v jednom počítači a všichni účastníci mohou na dokumentu pracovat zároveň. Navíc mohou uživatelé odesílat a přijímat soubory ke zpracování.
Pomocí zvuku a videa programu NetMeeting můžete slyšet a vidět další účastníky. I když nemůžete přenášet video, můžete přesto přijímat volání s videem v okně videa programu NetMeeting.
Pomocí programu Konverzace můžete hovořit s více lidmi. Navíc lze volání z programu Konverzace zašifrovat a zajistit tak soukromí schůzek.
V programu Tabule můžete informace vysvětlit pomocí náčrtku nebo grafiky. Můžete také zkopírovat oblasti pracovní plochy nebo oken a vložit je do programu Tabule.
Uskutečnění volání

Přehled volání

Pomocí programu NetMeeting můžete volat uživatele prostřednictvím sítě Internet, podnikové sítě intranet nebo přímo pomocí připojeného modemu. Volaná osoba nemusí používat program NetMeeting. Volání programu NetMeeting mohou přijmout i mnohé jiné standardní softwarové produkty.

Volání programu NetMeeting lze uskutečnit následujícími způsoby:

Zavolání
1. Do pole Adresa zadejte jednu z následujících možností:
1. Klepněte na tlačítko Spojit volání.
Poznámky
Svolání schůzky a připojení ke schůzce
Přehled schůzky
Program NetMeeting umožňuje výměnu informací s přáteli a kolegy, spolupráci na projektech, výuku lekcí a předvádění prezentací. Během schůzek mohou účastníci společně vytvářet dokumenty, tabulky a jiné soubory, aniž by potřebný software musel být instalován ve všech počítačích. Navíc můžete odeslat soubory jednomu nebo všem účastníkům schůzky.
Hostitelem schůzky může být váš počítač nebo počítač nazývaný konferenční server. Jestliže jste hostitelem schůzky, můžete zvolit její název, heslo, zabezpečení a pozvané účastníky. Pokud je hostitelem schůzky konferenční server, je možné získat k němu přístup a vybrat požadovanou schůzku ze seznamu. Není-li schůzka pojmenována, můžete použít výchozí název Osobní konference nebo zadat vlastní název.
Můžete také zvolit možnost zabezpečených schůzek, omezit okruh uživatelů, kteří mohou pozvat a přijmout účastníky schůzky, a určit nástroje, jež bude možné při schůzce použít (například programy Tabule a Konverzace).
Zabezpečená volání jsou volání, při nichž jsou přenášena pouze data pomocí šifrování dat, ověřování identity a ochrany heslem. Přenášený zvuk ani video program NetMeeting nešifruje, je však možné použít ochranu heslem.

Během schůzky můžete komunikovat pomocí programu Konverzace, zvuku a videa, vytvářet ilustrace v programu Tabule, přenášet soubory a získávat přístup k jiným počítačům pomocí vzdáleného sdílení pracovní plochy.

Svolání schůzky
1. V nabídce Volání klepněte na příkaz Svolat schůzku.
1. Do pole Název schůzky zadejte název schůzky nebo jej ponechejte nastavený na Osobní konference.
1. Do pole Heslo zadejte heslo schůzky a klepnutím na tlačítko OK schůzku začněte.
Poznámky
Připojení ke schůzce
Odpojení účastníka od schůzky
Poznámky
Poznámky
Použití programu Konverzace
Přehled programu Konverzace
Program Konverzace umožňuje současnou vzájemnou konverzaci účastníků schůzky. Spojení s přenosem zvuku nebo videa je omezeno pouze na dva uživatele, proto je program Konverzace vhodný pro skupinové schůzky - do konverzace se mohou zapojit všichni účastníci.
Odešlete-li jinému uživateli zprávu konverzace, zobrazí se v okně programu Konverzace.
Odeslání zprávy

1. Spusťte program Konverzace klepnutím na tlačítko Konverzace.

1. Do pole Zpráva zadejte požadovanou zprávu a pokračujte jedním z následujících kroků:

1. Klepněte na tlačítko Odeslat zprávu.
Poznámka
Použití programu Tabule
Přehled programu Tabule
Program Tabule umožňuje všem účastníkům schůzky současně kreslit a psát. Můžete přidat a odstranit stránky programu Tabule, nakreslit tvary, napsat text a zdůraznit položky pomocí zvýrazňovače nebo vzdáleného ukazatele.
Je možné kopírovat a vkládat položky mezi programem Tabule a jinými aplikacemi a z oken a oblastí pracovní plochy do programu Tabule. Potom můžete objekty dále upravit pomocí nástrojů programu Tabule. Jiní účastníci schůzky mohou vaše úpravy vidět, aniž by měli přístup k vaší pracovní ploše.
Synchronizace umožňuje, aby všichni měli automaticky zobrazenu tutéž stránku programu Tabule. Chcete-li pracovat se stránkou samostatně, můžete synchronizaci ukončit a zastavit automatické zobrazování stránky. Jiní účastníci mohou přesto stránku otevřít, jestliže na ni přejdou ručně. Ukončení synchronizace neovlivňuje zobrazení aktuální stránky.

Program NetMeeting 3.0 obsahuje dvě verze programu Tabule: standardní program Tabule a dále Tabule programu NetMeeting 2.x. Standardní program Tabule odpovídá oborovým normám, i když obě verze obsahují tytéž funkce. Pokud všichni účastníci schůzky používají program NetMeeting 3.0, je ve výchozím nastavení používán standardní program Tabule. Jinak je ve výchozím nastavení používán program Tabule verze 2.x.

Přehled sdílení programů

Sdílené programy umožňují účastníkům schůzek zobrazovat soubory a pracovat na nich současně. Můžete mít například dokument aplikace Microsoft Word, na kterém potřebuje současně pracovat několik uživatelů. Tento dokument můžete otevřít ve svém počítači a nastavit jeho sdílení, načež budou mít všichni účastníci možnost přidat svůj komentář přímo do dokumentu. Příslušný program přitom musí být nezbytně nainstalován pouze v počítači uživatele, který daný soubor otevřel. Ostatní účastníci mohou na dokumentu pracovat, aniž by program měli nainstalovaný. Řídit sdílený program může v každém okamžiku pouze jeden uživatel. Jestliže je v záhlaví okna sdíleného programu zobrazen údaj lze řídit, znamená to, že program řídí uživatel, který nastavil sdílení, a že umožňuje ostatním pracovat v daném programu. Pokud je u ukazatele myši zobrazeno políčko s iniciálami, řídí program některý z ostatních účastníků schůzky.

Sdílení programu může během schůzky nastavit kterýkoli účastník. Sdílené programy jednotlivých uživatelů se na pracovní ploše ostatních uživatelů zobrazují ve zvláštních oknech sdílených programů.

Sdílení programu

1. Klepněte na tlačítko Sdílet program.

1. V dialogovém okně Sdílení klepněte na název programu, který chcete sdílet.

1. Klepněte na tlačítko Sdílet.

Upozornění

Poznámky
Sdílení pracovní plochy počítače
1. Klepněte na tlačítko Sdílet program.
1. V dialogovém okně Sdílení klepněte na položku Pracovní plocha.
1. Klepněte na tlačítko Sdílet.
Poznámky
Ukončení sdílení programu
Poznámky
Vzdálené sdílení pracovní plochy
Přehled vzdáleného sdílení pracovní plochy
Vzdálené sdílení pracovní plochy umožňuje získat přístup z jednoho počítače na druhý. Můžete například sdílet počítač v zaměstnání a získat k němu přístup z počítače doma. Díky vzdálenému sdílení pracovní plochy můžete pracovat na pracovní ploše a se soubory počítače z jiného místa. Vzdálené sdílení pracovní plochy je možné využít také pro technickou podporu. V případě problému s počítačem k němu může pracovník technické podpory získat přístup a před vašima očima problém odstranit.
Chcete-li použít vzdálené sdílení pracovní plochy, aktivujte je v programu NetMeeting a potom program NetMeeting ukončete. Pokud je program NetMeeting spuštěn, vzdálené sdílení pracovní plochy nefunguje. Po zavedení vzdáleného sdílení pracovní plochy a ukončení programu NetMeeting lze k pracovní ploše získat přístup z libovolného vzdáleného umístění.
Výměna souborů během schůzky

Odeslání souboru

1. Klepněte na tlačítko Přenést soubory.

1. V dialogovém okně Přenos souborů klepněte na tlačítko Přidat soubory a vyberte soubory, které chcete odeslat.

1. Klepněte na jméno osoby, které chcete soubor odeslat, nebo klepnutím na položku Každý soubor odešlete všem účastníkům schůzky.

1. Klepněte na tlačítko Odeslat vše.

Poznámky

Příjem souboru
Poznámky
Literatura:

Nejlepší literaturou a manuálem je interaktivní HELP programu Netmeeting

WWW zdroj programu Netmeeting např.: http://ils.atlas.cz/helpnetmeeting1.asp


, fl@plk.mff.cuni.cz

 

NetMeeting