FTP server s podporou NAT a neveřejné IP - Cerberus

Úvod

Jelikož mě pořád lidi bombardují stejným dotazem jak sdílet soubory, protože ve windows to spíš nejde jak jde, skype a ICQ nefungují samoobslužně a jsou pomalé na posílání většího množství dat, rozhodl jsem se napsat kterak instalovat jednoduchý FTP server.

Stažení serveru

Verze 2.32 instalační soubor a češtinu na tomto serveru, ale raději si stáhněte aktuální verzi z oficiálních stránek pokud ovládáte ENG nebo z českých serverů.

Instalace serveru

Nic zložitého:

  1. Welcome. Next.
  2. I Agree (souhlas s licencí). Next.
  3. Složka pro instalaci, změnit ji mužu klikem na Browse. Druhá volba zda instalovat server pro všechny  (Everyone) nebo jen pro přihlášeného uživatele (Just me). Dávám pro všechny (Everyone). Next.
  4. Corfirm. Next.
  5. Instalation Complete. Close.

Spuštění serveru

Před spuštěním doporučuju nainstalovat český překlad programu.

Start -> Programy -> Cerberus FTP Server

Konfigurace serveru

Po spuštění se otevře okno s průvodcem konfigurací. Postupujde podle následujících voleb.

obrazek

obrazek

Vyskočí okno Alow WAN auto IP detekce. Dám Ano a Hotovo.

Test připojení

Teď by měl server bežet, takže zkusíme se na něj připojit pomocí total commanderu.

Neveřejná IP a NAT

Pokud máte vnitřní IP (typicky 192.168.x.x nebo 10.x.x.x) a k přístupu na internet používáte NAT, stačí vám jeden mapovaný port (na obrázku číslo 3008) a zjistit veřejnou IP, např. 213.29.x.x. Místo písmena x je číslo dle vašeho nastavení sítě!

Nastavte FTP server podle následujícího obrázku Nastavení -> Nastavení serveru a mělo by to chodit. Můžete také zkustit autodetekci veřejné IP adresy.

obrazek

Server potom poběží na portu 3008, takže adresa bude ftp://213.29.x.x:3008/ z internetu a ftp://10.x.x.x:3008/ z lokální sítě.


2006, Cejvik